11
.
10
2023

Czym kierować się przy wyborze influencerów?

Autor:
Karolina Zduńczyk
Czas:
2
min.
Myśl o doborze ambasadora dla Twojej firmy spędza Ci sen z powiek?Przeczytaj artykuł Karoliny Zduńczyk, Influencer Marketing Expert w Tigers, w którym poznasz dlaczego nie kierować się liczbą.

Poszukiwania idealnego influencera dla marki przypomina szykowanie się na ważne wyjście. 

Z pewnością znasz ten stan, kiedy godzinami przeglądasz rzeczy w szafie i ostatecznie dochodzisz do wniosku, że nie masz się w co ubrać. Niby Twoja garderoba przepełniona jest ogromną ilością różnorodnych ubrań. Jednak kiedy już myślisz, że znalazłaś odpowiednią kreację na wieczór, ubierzesz ją i przeglądasz się w lustrze – okazuje się, że to nie jest to. Przychodzi wtedy moment rezygnacji i brak wiary w to, że cokolwiek uda Ci się znaleźć. Aż ostatecznie po kilkudziesięciu minutach, kilku załamaniach nerwowych i kłótniach z drugą połówką odnajdujesz ten jeden ciuch, dzięki któremu zabłyśniesz tego wieczora. 

Podobnie jest z wyszukiwaniem influencera czy ambasadora dla marki. Jest to długotrwały proces, który wymaga od nas uważności, analizy i odrobiny wyobraźni.

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze influncera dla marki?

  • Ilość followersów?
  • Rozpoznawalność danego twórcy?
  • A może na jego/jej historię?

Co raz więcej marek jest świadomych (na szczęście!) tego, że liczba followersów nie jest wyznacznikiem dobrego influencera.

Przy researchu i analizie profili osób, które rozważamy do współpracy należy zwrócić szczególną uwagę na kilka głównych aspektów:

🏮 Zaangażowanie

Kluczowy wskaźnik, który uzmysławia nam, że często o wiele korzystniejsze jest dla nas wybranie do współpracy macroinfluencera, który ma 15% zaangażowania, niż megainfluencera, który ma 1% zaaktywizowanych odbiorców. Dzięki analizie zaangażowania na profilu danego twórcy jesteśmy w stanie zobaczyć, ile realnie osób zareaguje na stworzone przez niego materiały w tym m.in. zwróci uwagę na produkt i przejdzie na naszą stronę internetową.

Dorota Woźniczka z Karoliną trzymającą statuetkę Golden Arrow zdobytą za kampanię dla klienta agencji z udziałem influencerów

🏮 Grupa Odbiorców

Szukając ambasadora marki czy też influencera do pojedynczej akcji, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jego grupa odbiorców pokrywa się z naszą grupą docelową. Dany twórca może mieć świetne statystyki i stworzyć niezwykłe, kreatywne materiały z naszym produktem. Tylko co z tego jeśli nie trafi to do grupy, która potencjalnie mogłaby by być zainteresowana zakupem?

Dla przykładu mamy markę ekskluzywnych samochodów i wchodzimy we współpracę z influencerem, którego 85% odbiorców to osoby w przedziale wiekowym 16-25. Oczywiście te osoby mogą z zachwytem patrzeć na zapierające dech w piersiach auto, ale czy rozważą jego zakup? Prawdopodobnie zostanie ono w sferze ich marzeń, bo nie mają odpowiednich środków.🏮 Zasięg

Niezwykle istotnym wskaźnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest zasięg danych materiałów. Dzięki temu możemy oszacować, do ilu osób ostatecznie trafi nasza publikacja. Może być tak, że influncer ma kilkaset tysięcy obserwatorów, ale jego posty mają średnio kilka tysięcy zasięgu. W takim wypadku lepiej jest rozważyć influencera, którego publikacje docierają do większej ilości odbiorców.

🏮 Wiarygodność

Jeżeli szukamy osoby, która ma promować nasze usługi lub produkty, powinniśmy zastanowić się nad tym, na ile ta współpraca będzie wiarygodna dla odbiorców.

Twórca powinien pasować do marki, a jego przekonania i wartości powinny być tożsame z tymi, które reprezentuje brand.

Dla przykładu: mamy markę kosmetyczną, która dostępna jest także na innych rynkach światowych, gdzie produkty testowane są na zwierzętach. Podjęliśmy decyzję o współpracy z influencerką beauty, która ma świetne zasięgi i wspiera ekologię, obronę zwierząt itp. Taka osoba ma wokół siebie odbiorców, którzy mają takie same przekonania jak ona. W momencie naszej współpracy jeden z jej obserwatorów przesyła link do artykułu o tym, że kosmetyki testowane są na zwierzętach. My zamiast reklamy mamy kryzys wizerunkowy i antyreklamę.

Warto? Nie warto.

🏮 Jakość contentu

Nawet przy współpracy z mikroinfluencerami należy zwrócić uwagę na jakość tworzonego przez nich contentu.

  • Czy twórca dba o przestrzeń, w  której tworzy materiały?
  • Czy wyróżnia się na tle innych publikacji?
  • Czy jego materiały są estetyczne i przemyślane?

Kilka minut na profilu danego twórcy może sprawić, że przekonamy się do tego, aby podjąć z nim współpracę i będziemy pewni, że stworzy dla nas świetne materiały, albo zrezygnujemy z tego pomysłu.

🏮 Interakcje z odbiorcami

Warto poświęcić dłuższą chwilę na to, aby sprawdzić czy twórca wchodzi w interakcje ze swoimi odbiorcami, a także w jaki sposób odpowiada na ich wiadomości. Widać, że influencer jest zaangażowany, często na stories odpowiada na pytania swoich obserwatorów, robi live, czy też aktywnie odpowiada na ich komentarze czymś więcej niż tylko like czy emotką? W takim razie jest duże prawdopodobieństwo, że tak samo będzie odpowiadał na wszelkie pytania dotyczące naszej marki. Co więcej większa ilość interakcji z odbiorcami to ich większe zaangażowanie i zaufanie do rekomendacji twórcy.

🏮 Wcześniejsze współprace

Nawet w przypadku jednorazowych działań polecam weryfikację, czy dany influencer w ostatnim czasie nie współpracował z konkurencyjną marką lub z firmą, z którą nie chcemy być kojarzeni. Wyobraźmy sobie, że mamy zdrowe, fit przekąski, a influencer, z którym umówiliśmy się na współpracę opublikował zdjęcie z energetykiem. Zestawienie obok siebie zdrowego jedzenia z napojem gazowanym, słodzonym i dodającym energii nie wygląda dobrze, tym bardziej jeśli wiemy, że jego skład znacząco odbiega od słowa „zdrowie”.

Zwrócenie uwagi na wszystkie z powyższych aspektów da Ci poczucie bezpieczeństwa i pozwoli zminimalizować ewentualne kryzysy. Oczywiście nie należy też zapominać o sprawdzeniu historii danego influencera, jego charakterze i kontrowersyjności. 

Karolina na planie zdjęciowym z influencerami

#PROTIP DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Zaczynasz swoją przygodę z influencer marketingiem i po raz pierwszy dobierasz twórców dla swojego brandu?

Zrób excela, w którym zapiszesz każdą rozważaną osobę. Stwórz kilka kolumn, w których będziesz wpisywać wycenione świadczenia, honorarium, liczbę followersów, zaangażowanie, zasięg i grupę odbiorców. 

Dzięki umiejscowieniu wszystkich danych w jednym miejscu o wiele łatwiej będzie Ci dobrać tego właściwego influencera.

Dowiedz się więcej o influencer marketingu

Pomóc Ci w wyborze ambasadorów Twojej marki?